Havířovský Expres nezastavil: MFK Havířov demoluje Baník Rychvald v domácí gólové přestřelce

Na začátku dubna se na fotbalovém stadionu v Havířově opět střetly týmy MFK Havířov a Baník Rychvald. Po vzájemném zápase na podzim, kde MFK Havířov venku zvítězil 6:3, bylo napětí cítit ve vzduchu. Diváci, celkem 98 nadšených fanoušků, očekávali další gólovou přestřelku. Zápas řídil hlavní rozhodčí Rostislav Kramný s asistenty Romanem Martínkem a Radimem Malikem, kteří měli za úkol udržet fair play obou stran.

Sestava a Taktika

Baník Rychvald, hrající tentokrát v roli hostů, nastoupil v klasické sestavě 4-4-2 s cílem vytvořit pevnou obrannou linii a současně podporovat rychlé protiútoky. V brance stál Ivan, v obraně se seřadili Samuel a Pluta jako stopeři, s Dorňákem a dalšími, kteří měli za úkol krytí křídel. Záloha ve složení Vondrák na pravém křídle, Prachař a Petráš ve středu a Kroščen na levém křídle měla poskytovat podporu útočné dvojici Foltýn a Blažek.

MFK Havířov přistoupil k zápasu s jasnou převahou a snahou ovládnout hru od prvních minut, což se jim podařilo hned v úvodních okamžicích.

První poločas: Havířov bere otěže zápasu do svých rukou

Již v první minutě zápasu ukázal Havířov svůj útočný záměr. Po úvodním hvizdu se Jež Daniel z Havířova rychle propracoval po pravé straně až na polovinu Baníků, kde přihrál míč Janu Jakubcovi. Ten ihned posunul míč na Radima Kozla, který svou střelou překvapil brankáře Baníku Daniela Ivana, čímž Havířov vzal vedení 1:0 jen 27 sekund po startu.

O pět minut později, v 6. minutě, stejná dvojice Jež a Kozel znovu ukázala svou sílu. Jež poslal míč přes celé hřiště přímo k Kozlovi, který byl téměř sám před brankářem a bez problému zvýšil skóre na 2:0 pro Havířov.

Baník se pokusil oživit hru v 16. minutě, kdy Tomáš Prachař centrem našel v pokutovém území nabíhajícího Blažka, ale jeho pokus skončil mimo branku.

V 22. minutě se situace pro Baník ještě zhoršila. Lukáš Pluta ve snaze zastavit útok Havířova fauloval Daniela Ježe v pokutovém území, což vedlo k nařízení penalty. Tomáš Rohel, kapitán Havířova, se ujal odpovědnosti a spolehlivě proměnil penaltu na 3:0.

Havířov pokračoval ve své dominanci a v 27. minutě přidal čtvrtý gól. Akci zahájil Matyáš Volný, který přihrál míč Radimu Kozlovi. Jeho střela mířila k pravé tyči a brankář Ivan už jen mohl sledovat, jak míč končí v síti.

Ve 31. minutě měl Havířov možnost zvýšit náskok, když Radim Kozel vystřelil z levé strany pokutového území. Ivan Daniel sice míč vyrazil, ale ten se dostal k Janu Jakubcovi, jehož hlavička trefila pouze horní břevno.

V 38. minutě Daniel Jež přihrál na běžícího Jana Jakubce, který byl rychlejší než obránce Baníku a zvýšil na 5:0. A stejný hráč, Jan Jakubec, v 40. minutě završil první poločas šestým gólem, čímž Havířov deklasoval Baník už v první půli.

Druhá polovina: Baník se snaží, ale Havířov kontroluje hru

Ve druhém poločase Baník Rychvald předvedl zlepšenou hru, ale i přes několik slibných momentů se jim nepodařilo skórovat. První vážnější situace pro Baník přišla v 56. minutě, kdy Roman Blažek centrem našel Josefa Foltýna, ale jeho pokus skončil pouze rohovým kopem.

V 60. minutě byl za faul na Jaroslava Foldynu z Havířova potrestán žlutou kartou Patrik Petraš z Baníku. Následně v 78. minutě Petr Nagy z Havířova poslal přesný centr na Jana Frkala, jehož hlavička mířila mimo branku.

V 85. minutě se Baník pokusil o snížení skóre, když Ladislav Sivák centrem našel Radovana Rišku, ale jeho pokus byl těsně vedle.

Hodnocení zápasu

MFK Havířov dominoval od prvních minut a již v prvním poločase rozhodl o svém vítězství. Baník Rychvald se ve druhém poločase snažil zlepšit, ale k obratu již nedošlo. Trenér Baníku po zápase přiznal: "Těžké se hodnotit, hrůza. Špatná příprava dneska, nebyli připraveni na ten zápas. Druhý poločas se to zlepšilo, ale..." Tento zápas tak opět potvrdil sílu Havířova, který si po celou dobu udržoval kontrolu nad hrou.