Foltýnův hattrick zdolal Lutyni: Baník Rychvald využil přesilovku a dominoval!

V sobotu 30. března 2024 se na umělém trávníku v Orlové odehrálo napínavé utkání mezi Baníkem Rychvald a Sokolem Dolní Lutyně. Zápas, který byl prvním jarním kolem a sledovalo jej 63 diváků, řídil rozhodčí Matěj Kratochvíl s pomocníky Jakubem Jurkem a Karlem Stejskalem.

Vzpomínka na podzimní vítězství Baníku Rychvald 3:2 v Dolní Lutyni dodávala utkání na dramatičnosti, přičemž Dolní Lutyně měla šanci na revanš.

Hned na úvod utkání se objevil pokus o střelu od Vojty Musila, který však mířil mimo branku. Situace se vyostřila po faulu na Musila, po kterém byl Petr Sagitarius z Dolní Lutyně vyloučen, čímž Lutyně přešla do deseti hráčů. Následný přímý kop od Josefa Foltýna sice branku nenašel, ale naznačil, že Baník se nehodlá vzdát ani přes absenci klíčových hráčů.

Baník Rychvald nastoupil v oslabené sestavě. Nejenže chyběli hráči jako Prachař, Vondrák, Pluta a Solich, ale také Lukáš Kurušta, jehož odchod z týmu představoval významnou ztrátu. Tento fakt o to více zdůrazňuje, jak významné pro tým bylo, že se mu i přes tyto nepříznivé okolnosti podařilo domácí zápas zvládnout.

Ve 13. minutě utkání přišel klíčový moment, kdy Radovan Gorniak z Baníku Rychvald obdržel žlutou kartu za faul na Onderku z Sokola Dolní Lutyně. Tento incident poskytl Lutyni příležitost pro standardní situaci blízko šestnáctky. Následný pokus o dorážku se ujal Bartoš z Dolní Lutyně, jehož střelu směřující do sítě zmařil skvělým zákrokem brankář Baníku Ivan Daniel, když míč vyrazil na horní břevno. Nebezpečí bylo definitivně zažehnáno teprve poté, co Roman Blažek odvážně odkopával míč do bezpečí.

Druhá půle začala lehkým pokusem Josefa Foltýna, který testoval brankáře Dolní Lutyně, Jiřího Noworyty. V 56. minutě však Patrik Pecha z Dolní Lutyně chyboval při přihrávce dozadu, což umožnilo Vojtovi Musilovi vybojovat míč a být faulován v pokutovém území. Josef Foltýn následnou penaltu proměnil a poslal Baník do vedení. Další dva góly z jeho kopy pak utkání definitivně rozhodly ve prospěch Baníku, který si tak připsal vítězství 3:0.

Po utkání trenér Baníku chválil svůj tým za zvládnutý první poločas a dominanci ve druhém, kdy po prvním gólu měl zápas pod kontrolou. Trenér Dolní Lutyně naopak litoval vlivu červené karty a chyb, které vedly k inkasovaným gólům, zvláště když třetí gól podtrhl kvalitu hry Baníku.