Fotbalový souboj v Orlové: Gascontrol Havířov ovládl zápas s Baníkem Rychvald

V dohrávce 13. kola okresního přeboru se Baník Rychvald utkal s Gascontrol Havířovem. Zápas, konaný v Orlové a sledovaný 40 diváky, skončil vítězstvím Gascontrolu 2:0. Přes aktivní hru Baníku a několik šancí, vítězství si odnesl efektivnější Gascontrol.

Baník Rychvald se představil ve formaci 4-4-2, kde klíčové pozice zaujali Ivan Daniel v brance,
Samlik s Plutou Vondrákem a Gorniakem v obraně. V záloze Kroščen se Sollichem Prachařem a Kuruštou.
Útočnou dvojici tvořili Musil a Foltyn.

1. poločas

Baník začal poločas aktivně a v 2. minutě měl šanci se prosadit Musil, ale jeho pokus skončil bez nějakého zakončení. O šest minut později zahrozil Gascontrol z levé strany, když Bilan trefil levou boční síť branky. V další minutě se dostal do dobré pozice Prachař z Baníku, který našel na pravé straně Foltýna. Ten přihrál do středu na Mario Krosčena, ale ten poslal míč kolem levé tyče mimo.

V 13. minutě se zrodila první nejslibněji vypadající šance Baníku, když Jiří Sollich vypálil z dálky prudkou střelu na branku Gascontrolu. Míč zastavilo pravé horní břevno branky a odrazilo se zpět do hřiště. O dvě minuty později měl Gascontrol první nejvážnější akci, když míč orazítkoval horní tyč branky a odrazil se zpět do brankáře Ivana Daniela, který míč chytil. V 20. minutě se ujali vedení hosté z Gascontrolu, když Olivka využil zmatku v obraně Baníku a z levé strany prostřelil Ivana Daniela. Byl to gól, který přišel v době, kdy se Gascontrol nastěhoval do obranného pásma Baníku a začal být nebezpečnější.

V 24. minutě zkoušel pozornost Ivana Daniela Pytlík z Gascontrolu, ale brankář Baníku spolehlivě likvidoval jeho střelu. V další minutě měl Baník obrovskou šanci na vyrovnání, když Prachař vystřelil na bránu Gascontrolu, ale Ryšánek míč neudržel. Ten se dostal k Mario Krosčenovi, který byl sám před brankou, ale nepochopitelným způsobem poslal míč kolem levé tyče branky za brankovou čáru. Byla to opět velká tutovka Baníku, která zůstala nevyužita. V 30. minutě měl Baník další šanci, když se po kombinaci Lukáše Kurušty a Mária Krosčena dostal do střelecké pozice Kurušta, ale jeho střelu zneškodnil Ryšánek.

V 43. minutě opět zahrozil Baník, když se po kombinaci Jiřího Sollicha a Foltýna dostal k míči Musil, ale ten míč míjí a je z toho jen roh Baníku, který skončil bez brankového zakončení. V 45. minutě ještě zahrozil hráč Gascontrolu Olivka, ale jeho střela mířila vedle. V závěru poločasu se dostal do protiútoku Baník, když Sollich našel Kuruštu, který vypálil, ale byl z toho jen roh. Poločas tak skončil stavem 0:1 pro Gascontrol Havířov.

2. poločas

Hned v 48. minutě měl Gascontrol velkou šanci na zvýšení vedení, když Olivka unikl obraně Baníku a byl sám na brankáře Ivana Daniela, ale naštěstí pro Baník míjí branku. O dvě minuty později zahrozil Gascontrol zase, když se po kombinaci Enenkela a Bilana dostal do dobré pozice Enenkel, ale jeho pokus skončil bez brankového zakončení. Bylo to varování pro Baník, který se musel více soustředit na obranu.

V 55. minutě fauloval Sollich Miksu z Gascontrolu. Z následného přímého kopu se dostal k dorážce hráč Gascontrolu, který míč poslal do branky Baníku, ale ještě předtím rozhodčí pískal ofsajd a gól neuznal. Štěstí pro Baník. V 59. minutě měl opět šanci Baník, když se Vojta Musil dostal do pokutového území a poslal centr na Kuruštu, ale ten hlavou míjí branku. V 60. minutě byl zase sám před baníkovským brankářem Enenkel z Gascontrolu, ale jeho střela skončila mimo bránu.

V 67. minutě se opakovala stejná situace, když se po kombinaci Enenkela a Bilana dostal k míči Enenkel, ale jeho zakončení bylo tak nevýrazné, že míč se doslova jen dokutálel kolem pravé tyče za brankovou čáru. V 70. minutě opět zaútočil Gascontrol, když se prokličkoval Olivka a přihrál na Enenkela, ale ten mířil mimo. V 75. minutě se rozhodlo o osudu zápasu, když Olivka využil chyby obrany Baníku a dostal se přes obránce k brankáři Ivanu Danielovi, který po zákroku zůstal na zemi. Olivka jej pak obešel a míč lehce zasunul do již prázdné branky. Byl to druhý gól Gascontrolu, který znamenal vedení 0:2.

Baník se snažil ještě snížit rozdíl, ale bez úspěchu. V 83. minutě zahrával Gascontrol roh, ale Ivan Daniel spolehlivě zasáhl. V 90. minutě byl před pokutovým územím faulován Kurušta. Exekuci obstarával Kurušta. Po jeho střele, ale míč šel přímo do náruče brankáře Ryšánka Vzápětí rozhodčí ukončil zápas, který skončil vítězstvím Gascontrolu Havířov 0:2. Byl to zasloužený triumf hostů, kteří byli efektivnější a proměnili své šance. Baník Rychvald naopak zklamal své fanoušky a nevyužil své možnosti.

Ohlasy trenérů:
Gascontrol Havířov: „Na normálním terénu se hrál fotbal, o který se staraly obě dvě mužstva a myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli. V druhém poločase jsme měli ještě další tři šance, které dobře gólman domácích pokryl, ale myslím si, že zasloužené vítězství naše.“

Baník Rychvald: „První poločas určitě v naší režii, bohužel jedna šance, co měl Havířov jeden gól, jinak celý poločas jsme vlastně drželi míče, všecko super, dvě šance, Jura Sollich z dálky krásně střelil tvrdou tyč. Druhý poločas už jsme se nezmohli na nic, už jsme to otevřeli a oni využili šance.“

Závěrečný pohled na sezónu Baníku Rychvald s očekáváním zimní přípravy

Jak se blíží konec fotbalového roku, Baník Rychvald se po prohraném zápase s Gascontrol Havířovem připravuje na zimní přestávku, nacházejíce se na 7. místě v tabulce okresního přeboru s 21 body získanými v 6 výhrách, 3 remízách a 4 prohrách. Tento mezisezónní čas bude pro tým zásadní pro jeho další vývoj a aspirace.

Trenér Baníku Rychvald zdůraznil důležitost zimní přestávky s cílem "přitáhnout nějaké nové lidi a zajistit pořádnou přípravu na jarní část sezóny." Toto prohlášení ukazuje na záměr posílit tým novými hráči, což naznačuje, že klub se aktivně snaží řešit slabé stránky, které byly evidentní v první polovině sezóny. Současně to signalizuje, že tým nehodlá zůstat v současné pozici a má ambice na výraznější posun v tabulce.