Baník Rychvald statečně čelil vedení SK Dětmarovice: 11. kolo okresního přeboru v Karviné

Baník Rychvald se v 11. kole okresního přeboru postavil silnému soupeři, SK Dětmarovice. Přes konečné skóre 1:3 Baník ukázal, že dokáže hrát na úrovni s nejlepšími v soutěži.

V sobotní odpoledne se na stadionu Baníku Rychvald sešly dvě mužstva, domácí Baník Rychvald a SK Dětmarovice, leader soutěže, který doposud nezaváhal ani jednou. Zápas, který vzbudil zájem 180 diváků, řídil rozhodčí Dabrowski Artur.

Pohled na sestavu: Baník Rychvald zvolil defenzivní formaci 4-5-1 s Ivanem Danielem v brance. Čtyři obránci – Sámlík, Pluta, Blažek a Cichoň – měli za úkol zastavit útoky Dětmarovic, zatímco střední řada ve složení Kroščen, Kurušta, Górniak, Solich a Prachař podporovala jediného útočníka, Musila.

Taktika domácího trenéra: Zdeněk Závacký chtěl, aby jeho tým hrál defenzivně, nechal Dětmarovice hrát do plných a zkoušel šance na brejky. Byl si vědom síly soupeře a snažil se mu znepříjemnit hru co nejvíce.

Zápas mezi Baníkem Rychvald a Dětmarovicemi byl plný napětí a emocí. Už ve druhé minutě měl Baník velkou šanci otevřít skóre, když Mario Krosčen dostal přihrávku od Vojty Musila středem a mohl se dostat do zakončení, ale jeho střela byla zblokována a skončila na rohu. Dětmarovice se bránily s vervou a snažily se využít každé chyby soupeře. V sedmé minutě dostal žlutou kartu Hanusek za hru rukou a o chvíli později mohl dát gól, když Pluta z Baníku nechal míč propadnout do hřiště místo autu. Hanusek se dostal do šance, ale jeho pokus minul branku. V desáté minutě musel zasahovat brankář Baníku Ivan Daniel, který vyrazil na roh střelu z dálky.

Ve čtrnácté minutě se Dětmarovice radovaly z prvního gólu. Po možném ofsajdu, který pomezní nesignalizoval, se dostal Hanusek sám na brankáře a nedal mu šanci. Baník se snažil o rychlou odpověď a ve dvacáté páté minutě mohl vyrovnat po skvělém rohu Solicha, který vyvolal skrumáž před brankou Dětmarovic. Ale ani jeden z hráčů Baníku nedokázal dorazit míč do sítě. V třicáté minutě byl potrestán žlutou kartou Lipovský z Dětmarovic za faul na Lukáše Kuruštu, který byl jedním z nejaktivnějších hráčů Baníku. V čtyřicáté minutě mohl Kurušta přihrát na Prachaře, který byl volný na levé straně, ale jeho pas byl nepřesný a akce skončila. O chvíli později dostal žlutou kartu Sollich za faul.

V závěru prvního poločasu udeřily Dětmarovice podruhé. Po útoku z levé strany si Němec přihrál na Ristovského, který poslal míč na Hanuska. Ten vypálil k pravé tyči a zvýšil na 0:2. Baník se ale nevzdal a ještě před poločasem snížil na 1:2. Po akci po pravé straně si Krosčen našel Prachaře, který byl vlevo, a ten pak poslal centr na Kuruštu. Ten hlavou usměrnil míč k pravé tyči a dal gól.

Druhý poločas začal opatrněji a oba týmy si nevytvořily žádnou vyloženou šanci do padesáté čtvrté minuty. Pak ale přišel třetí gól Dětmarovic a třetí gól Hanuska, který dokončil hattrick. Po centru do prava si Hanusek zběhl za obránce Baníku a krásně si našel místo pro střelu. Na třetí pokus prostřelil brankáře Daniela a stav byl 1:3. Baník se nevzdával a bojoval o každý míč. Prachař měl vynikající desetiminutovku, když si pláchl několikrát po dvou až třech hráčích Dětmarovic, ale jeho zakončení bylo slabé nebo nepřesné. V šedesáté osmé a sedmdesáté minutě byl faulován Kurušta, ale ani z přímých kopů Baník nevytvořil žádnou šanci.

Od sedmdesáté sedmé minuty měl Baník více ze hry, protože Dětmarovice už chtěly uhrát výsledek. Baník střílel víceméně ze všech pozic, ale bez úspěchu. Jiří Solich, Marek Cichoň dvakrát za sebou, znova Jiří Solich, znova Marek Cichoň, velká aktivita Baníku, ale brankář Dětmarovic byl na místě. V osmdesáté osmé minutě mohl ještě snížit Kurušta, který dostal míč po ose od Pohlodky a pak od Musila, ale ten se před brankou neprosadil. Zápas tak skončil vítězstvím Dětmarovic 3:1.

Postřehy z utkání: První poločas nabídl vyrovnaný zápas. Kurušta byl nejčastěji faulovaným hráčem Baníku a vynikal svou aktivitou. Ivan Daniel, brankář Baníku, zaznamenal několik skvělých zákroků a předvedl se v několika tutových šancích Dětmarovic.

Baník Rychvald prokázal v zápase kvalitu, ale silný soupeř z Dětmarovic dokázal třemi góly potvrdit svou favorizovanou pozici v soutěži. Obě družstva se předvedla ve světlech a stínech, a to se odrazilo i v ohlasech obou trenérů po zápase.

Ohlasy trenérů: Trenér Dětmarovic Eduard Gorol nebyl s výkonem svého týmu spokojen: "Nehráli jsme, co jsme chtěli. Bylo to bez přihrávek, což jsme trénovali celý týden. I když jsme zvítězili, nebyl to z naší strany fotbalový výkon."

Na druhou stranu, trenér Baníku Rychvald, Zdeněk Závacký, byl s výkonem svých svěřenců spokojen: "Byl to hodně kvalitní soupeř, ale myslím, že jsme podali dobrý výkon. I když jsme bez bodů, proti takovému silnému soupeři je to výsledek, s kterým mohu být spokojen."

Tak skončil 11. kolo okresního přeboru Karviná, které bylo nabitý fotbalovými emocemi a napětím. I přes prohru může Baník Rychvald držet hlavu vysoko, neboť prohráli s týmem, který svou kvalitou bezpochyby patří minimálně do 1. Třídy. Výkon Baníku potvrdil, že dokážou čelit i tak silným soupeřům a prohra s takovým týmem rozhodně není ostudou.